חוק רישום קבלנים

חוק רישום קבלנים הוא למעשה המסמך החוקי הבסיסי המסדיר את תחום הבנייה במדינת ישראל. החוק כאמור חוקק ונכנס לתוקף בשנת 1969.

מרגע שהחוק הזה נכנס לתוקף, לא יכול אדם לעסוק בענף הבנייה בקבלנות בהעדר רישום. זאת, בין אם הוא בעל מקצוע מיומן ובעל יכולות ובין אם לאו עד לכניסת החוק לתוקף היה שוק הבנייה בישראל פרוץ לכל עבר וכל אדם היה יכול לקום בוקר אחד, להחליט שהוא קבלן בניין ולהתחיל להקים מבנים. 

מהי המשמעות של חוק רישום קבלנים? אילו אמצעים עומדים לרשות רשם הקבלנים במשרד השיכון לוודא את היכולות ואת הרמה המקצועית של קבלן המעוניין להירשם? איך אפשר לקצר ככל האפשר את המסלול בדרך להפוך לקבלן רשום על פי דרישות החוק? במאמר שלפניכם נעסוק בנושא מורכב למדיי וננסה להסביר אותו בצורה פשוטה ומובנת.

המשמעות של חוק הרישום לקבלנים​

כאמור, לפני כניסת חוק רישום קבלנים לתוקף, לא הייתה מגבלה האוסרת על אדם להפוך לקבלן בניין. זאת גם בהעדר ניסיון, ידע או השכלה רלוונטיים. כתוצאה, נבנו במהלך השנים מבנים רבים, שרמת הבנייה שלהם הייתה נמוכה ולא הייתה כתובת מדויקת שאליה היה ניתן לגשת. 

מרגע שנכנס החוק, לא ניתן לעסוק בתחום הבנייה, ובמיוחד בתחומים חשובים כמו בניית שלד או עבודות בטון, בהעדר רישום בפנקס הקבלנים. חברות בנייה אינן יכולות לשכור את השירותים של קבלן שאיננו רשום בענפים מסוימים. מצד שני, בעל מקצוע איננו יכול להירשם בפנקס הקבלנים, המנוהל על ידי רשם הקבלנים במשרד השיכון, בהעדר השכלה רלוונטית וניסיון מקצועי מינימלי משלים.

האמצעים העומדים לרשות רשם הקבלנים על פי חוק

חוק רישום קבלנים כולל גם מספר תיקונים. התיקון לחוק הרישום משנת תשל"ב מגדיר בצורה ברורה מי זכאי להיות רשום בפנקס הקבלנים. לפי התיקון הזה, ככל שההשכלה המקצועית של הקבלן הרשום המיועד היא מקיפה וגבוהה יותר כך הניסיון המקצועי המעשי הנדרש לו להשלמת הרישום וא קצר יותר. על פי החוק רשאים להירשם בפנקס הקבלנים מהנדסים ואדריכלים, הרשומים בפנקס המהנדסים והאדריכלים. הרישום הזה כשלעצמו מהווה אינדיקציה מספקת להשכלה שלהם. 

בנוסף לרישום בפנקס המהנדסים או האדריכלים, חייב המהנדס או האדריכל להיות בעל ניסיון מעשי מצטבר של שנתיים בביצוע עבודות הנדסה בנאיות. ככל שרמת ההשכלה נמוכה יותר, כך הניסיון המעשי המצטבר מעבר להשכלה חייב להיות ארוך יותר. 

בדיקה קפדנית של ההכשרה והניסיון הם אמצעי בדוק לשמירה על רמה מקצועית נאותה של קבלנים רשומים. בנוסף, פעולה בניגוד לחוק מאפשרת נקיטת אמצעים כנגד חברה המעסיקה קבלן לא רשום, בעיקר בענפי בניין עיקריים וחשובים. אם יש לך ניסיון ויכולות מקצועות מתאימות ויש לך כוונה להירשם בפנקס הקבלנים אצל רשם הקבלנים במשרד השיכון. הגעת למקום הנכון. 

כדאי ליצור קשר כעת והמקצוענים של טליה רישום קבלנים יכוונו אותך ויסייעו לך כל הדרך עד לסיום תהליך הרישום בהצלחה והצטרפות למשפחת הקבלנים הרשומים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
יש לכם שאלות נוספות? רוצים להתחיל בתהליך?
רישום קבלנים מהיר לבעלי מקצוע

רישום קבלנים מהיר לבעלי מקצוע

אם אתם קבלנים שרוצים להירשם בפנקס (רשם) הקבלנים של המדינה…
רישום קבלנים בתל אביב

רישום קבלנים בתל אביב

אתם קבלנים שפועלים בתל אביב והסביבה? הדף הזה נכתב בדיוק…
רישום קבלנים בצפון

רישום קבלנים בצפון

באזור גדול ושתמיד בבנייה כמו אזור הצפון, זה לא מפתיע…
רישום קבלנים במרכז

רישום קבלנים במרכז

אזור המרכז הוא אזור שתמיד מתפתח, תמיד בבנייה ותמיד מתחדש-…